RLWC2013 kick-off times announced

Published Friday, 26th April 2013

With exactly six months to go to the tournament Rugby League World Cup 2013 organisers have announced kick-off times for all matches.

The first two matches will follow the Opening Ceremony at The Millennium Stadium, Cardiff with England v Australia starting the tournament at 2.30pm. Host nation Wales will then face new boys Italy at 4.30pm.

The ‘Big Hit’ semi-final double header will see the best four teams in the tournament go head to head at Wembley Stadium. The first game (Winner of Quarter-final 1 v Winner of Quarter-Final 3) will kick off at 1.00pm and the second (Winner of Quarter-final 2 v Winner of Quarter-final 4) will start at 3.30pm.

The Rugby League World Cup Final, which will be shown live on BBC1, will kick off at 2.30pm, at Old Trafford.

All of the games at the group stages which take place on a week day will be evening kick-offs. Where two games happen in a day at separate locations there is a minimum of four hours between kick-offs.

RLWC2013 Tournament General Manager, Sally Bolton said “After the recent confirmation of the BBC and Premier Sports as broadcasters for the tournament, we’re delighted to now announce the kick-off times.

“It’s great that with six months to go fans who have been waiting to buy tickets and plan trips around the tournament can do so. We expect demand for all tickets at all games to be high, today and over the weekend.

“Despite the wait for information the ‘big three’ games have been selling consistently well. So fans considering attending those still need to act quickly to make sure they’ll be there at the best international Rugby League tournament there has ever been.”

RLWC2013 Tournament Schedule

Group games - Round one

1. Saturday 26th October           Millennium Stadium, Cardiff        Australia v England (A)              14:30

2. Saturday 26th October           Millennium Stadium, Cardiff       Wales v Italy (C/D)                      16:30

3. Sunday 27th October             MS3 Craven Park , Hull                PNGv France (B)                         16:00

4. Sunday 27th October             Halliwell Jones, Warrington        New Zealand v Samoa (B)         18:00

5. Monday 28th October            Spotland Stadium, Rochdale     Fiji v Ireland (A)                            20:00

6. Tuesday 29th October            Derwent Park, Workington         Tonga v Scotland (C)                  20:00

7. Wednesday 30th October      The Memorial Stadium, Bristol     USA v Cook Islands (D)           20:00

Group games - Round two

8. Friday 1st November              Parc des Sports, Avignon          New Zealand v France (B)           20:00*

9. Saturday 2nd November        John Smith’s, Huddersfield        England v Ireland (A)                    14:30

10. Saturday 2nd November      Langtree Park, St Helens           Australia v Fiji (A)                         20:00

11. Sunday 3rd November         Glyndŵr University RS, Wrexham Wales v USA (D)                       14:00

12. Sunday 3rd November         Derwent Park, Workington         Scotland v Italy (C)                       16:00

13. Monday 4th November         MS3 Craven Park, Hull               PNG v Samoa (B)                        20:00

14. Tuesday 5th November        Leigh Sports Village, Leigh        Tonga v Cook Islands (C/D)       20:00

Group games - Round three

15. Thursday 7th November        Salford City Stadium, Salford    Scotland v USA (C/D)                   20:00

16. Friday 8th November             Headingley Carnegie, Leeds       New Zealand v PNG(B)              20:00

17. Saturday 9th November        KC Stadium, Hull                        England v Fiji (A)                             14:30

18. Saturday 9th November        Thomond Park, Limerick            Australia v Ireland (A)                    20:00

19. Sunday 10th November        The Gnoll, Neath                        Wales v Cook Islands (D)               14:00

20. Sunday 10th November        The Shay, Halifax                       Tonga v Italy (C)                                16:00

21. Monday 11th November       Gilbert Brutus, Perpignan            France v Samoa (B)                      20:00*

Quarter-finals

22. Friday 15th November                Headingley Carnegie, Leeds                            Winner B v Winner C (QF1)                 20:00

23. Saturday 16th November           Glyndŵr University RS, Wrexham                     Winner A v Winner D (QF2)                 13:00

24. Saturday 16th November           DW Stadium, Wigan                                         Runner Up A v 3rd Place B (QF3)        20:00

25. Sunday 17th November             Halliwell Jones, Warrington                               Runner Up B v 3rd Place A (QF4)       15:00

Semi-finals

26. Saturday 23rd November           Wembley Stadium, London              Winner Q/F 1 v Winner Q/F 3 (SF1)     13:00

27. Saturday 23rd November           Wembley Stadium, London              Winner Q/F 2 v Winner Q/F 4 (SF2)     15:30

The Rugby League World Cup Final

28. Saturday 30th November      Old Trafford, Manchester           Winner S/F 1 v Winner S/F 2      14:30